Апашите направили над 10 изкопа край античния Рациария
Иманярите изкопали 10 рова в античния град.
ГАЛЯ ПЕТРОВА
26.05.2015
ГАЛЯ ПЕТРОВА
Доц. Здравко Димитров в края на октомври 2014 г. след завършване на поредните археологически разкопки в древния град.
Антична Рациария и до днес е без постоянна охрана.
Иманяри са разбили част от античния град Рациария, намиращ се край видинското село Арчар. Посегателството в извършено два дни преди 24 май, съобщи директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова.
Апашите разрушили зидовете на Резиденцията в античния град. Сградата бе напълно почистена и разкрита през есента на миналата година при поредните археологически разкопки. Иманярите са направила над 10 изкопа с дълбочина по голяма от метър. Разрушили са и част от откритата антична стена, ограждала преди векове римския град, уточни Филипова. Тя допълни, че за поредните
иманярски набези
е сигнализирано в полицията.
Иманярите са копали през нощта на обекта, който през октомври след поредните археологически разкопки бе консервиран. В антична Рациария през 2014 и 2015 г. се провеждаха редовни археологически разкопки от екип с ръководител Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН. Разкопките на обекта бяха възстановен от Националния археологически институт с музей след дълго прекъсване и след повече от 25 години иманярски набези. За двете години разкопки археолозите разкриха останки от съществуващ Храм на Диана в античния град Рациария. Археолозите успяха да разкрият резиденцията в общите й очертания, а те са доста големи – може би 2-3 декара площ, което е най-голямата подобна сграда, разкрита до този момент в Северна България от периода 4 – 6 век. Именно тази сграда, по думите на доц. Здравко Димитров, би могла да бъде центърът, акцентът на един бъдещ туристически обект. Археолозите разкриха в Рациария и късноантична баня. Обектът се намира на около 30 м от резиденцията, на която днес са посегнали иманярите и са
разрушили част от разкритите стени
Вандалски иманярите са копали и под откритата част от северната крепостна стена на античния град Рациария.
Основната причина за постоянните иманярски набези над обекта Антична Рациария е липсата на постоянна охрана на обекта, е категорична директорката на РИМ-Видин Фионера Филипова.
„Обектът не е лишен от находки, които за науката имат сериозна стойност”, заяви доц. Здравко Димитров. Затова не бива да се допускат иманярски набези в него. През 2-ри век Рациария е римска колония, която според римското право е град, равен като статус на столицата Рим.
„Само три такива римски града има в българските земи днес – Рациария, Ескус до с. Гиген и Делтум до Бургас“, напомни ръководителят на разкопките. Той обясни, че усилията за разкриване на архитектурните комплекси, които след това да бъдат реставрирани, консервирани и експонирани, са започнали от резиденцията на провинциалния управител, където през м.г. е работено най-много – с най-много техника и човешка сила.
Археолозите трябва да положат
усилия за консервация
на антична Рациария, а в бъдеще трябва да се направят проекти и за реставрация. За да може след повече от 25 години иманярски набези, античния град, който е бил равен по ранг и красота на Рим да разкрива красотата си.
„Откритите находки, и разкритите паметници на терен –и от движимото, и от недвижимото културно наследство показва че, финансирането, давано за Рациария, не е изгубено. Това, което на базата на тези сериозни разкопки – продължителни като време и значими като резултат – трябва да се направи, е веднъж завинаги да се реши въпросът с охраната на обекта”, заяви доц. Димитров. В момента, напомни той, на археологическия обект трябва да има денонощна охрана, за да бъдат спасени оцелелите след набезите на иманярите паметници на културно-историческото ни наследство.
Видеонаблюдение ще пази разкопките
Разработен е проект за охрана на археологическия обект, който предвижда изграждане на ограда, видеонаблюдение, жива охрана за срок от 5 години. Търсено е финансиране по Норвежката програма, от където обаче проекти през тази година не са реализирани, така че и проектът за охрана на Рациария най-вероятно ще разглежда тази година, обясни шефката на Видинския регионален музей Фионера Филипова. Архитектурна фирма е изработила дизайн за цялостно ограждане на Рациария.
През 2014 г., напомни доц. Здравко Димитров, се проведе междуведомствена комисия на Министерство на културата за нов статут и граници на Рациария. Комисията разшири значително границите на обекта, тъй като той е не включва само самата римска колония и късноантичния град, но и некрополите около него и на тази база фирмата е направила проект за ограждане на една значителна част на местността Калето.
„Надявам се през тази година проектът да бъде финансиран, защото това е изключително важно за бъдещето на целия археологически обект – да може той да се проучва сериозно, без да има опасения, че след това ще има някакви посегателства върху това, което ние сме направили”, коментира доц. Димитров. Според археолозите ще бъдат необходими 10-15 години последователни научни проучвания за реставрацията и консервацията на уникалния античен град като културна забележителност от национално и световно значение, както и за социализацията и развитието на целия исторически комплекс като туристически център на Видинския регион.
Източник: в-к Монитор http://www.monitor.bg/article?id=470283
Няма коментари:
Публикуване на коментар