Монетно съкровище, заровено до стената на крепостна кула, беше открито край Синеморец. Над 200 сребърни тетрадрахми са били поставени в глинен съд, запечатан с оловна плоча. Откритието няма аналог в родната археология и има изключителна научна стойност за тезата, че нашето Черноморие е играло значителна роля в културата и търговията на древния свят.
Керамичният съд с монети е намерен между скалите до кулата на Дома на тракийския владетел Кортодзунтос, който беше разкрит през 2008-ма година и за когото се предполага, че е владеел вътрешността на Странджа през трети век преди новата ера. Съкровището тежи повече от 4 кг и е било запечатано с оловна пластина, за да остане непокътнато след напускането на владетеля, каза ръководителят на разкопките Даниела Агре. Монетите са от втори век преди Христа и са изключително добре запазени.
Даниела Агре, ръководител на разкопките: „Съкровището е изключително важно не само заради това, че такова голямо количество елинистически монети се откриват при разкопки за пръв път.”
Проф. Иван Карайотов, нумизмат: „Тези монети са намерени на археологическия обект и това също е една уникална ситуация. Монетите са доста скъпи и ако бяха попаднали в колекционерите, те щяха да ги разфасоват и да ги разпръснат.”
Когато се обработят всички монети, ще стане ясно коя е първата и коя е последната, не е изключено да се фиксира дори и точна година, каза още проф. Карайотов. Сред тях има такива с лика на Александър Велики,
Лизимах, Антиох, Селевкт, Никатор и Мостис. Научна сензация предизвиква и фактът, че монетите на Мостис представляват най-голямата откривана колекция на тракийския цар досега в света.
Няма коментари:
Публикуване на коментар